O Nagraniach

 

Ten dział jest dla wszystkich tych, którzy chcieliby się dowiedzieć coś więcej na temat samych nagrań.

 

Zazwyczaj nagrania są wykonywane w piątek i sobotę. Jest jednak zasadnicza różnica w wykonywaniu samego nagrania, co ma późniejszy wpływ na jakość nagrania. Ze względu na to, że w piątek nie trzeba nagrywać dyskusji, a jedynie samo „kazanie” można zastosować jeden mikrofon, niekoniecznie dookólny. W sobotę nagrywana jest dyskusja i trzeba zastosować mikrofon, który będzie znacznie czulszy. W praktyce dochodzi nam jeszcze jeden czynnik: piątkowe spotkanie jest nagłaśniane, sobotnie zaś nie. Jakie to ma znaczenie dla naszego nagrania?

 

W piątek, ponieważ nauczanie musi być nagłośnione, łatwo jest do miksera podłączyć komputer i nagrywać w bardzo dobrej jakości. Jeśli zaś chodzi o sobotę, istnieje potrzeba, aby sprzęt do nagrywania był przenośny i dosyć prosty w obsłudze. W praktyce spotkanie sobotnie jest nagrywane dyktafonem cyfrowym z zewnętrznym mikrofonem. Nagranie z dyktafonu będzie więc słabsze jakościowo niż piątkowe, ale jego realizacja jest w ogóle możliwa.

 

Kiedy nagranie będzie już wykonane to właściwie połowa pracy. Kolejna połowa to delikatna obróbka, kompresja i wysłanie nagrania na serwer. Świeżo wykonane nagranie jest zapisane w rozszerzeniu *.wav, które nie jest zbyt korzystne pod względem wielkości pliku. Poza tym takie nagranie może zawierać długie fragmenty ciszy, albo przedłużony (nieistotny) wstęp lub zakończenie. Musimy więc to nagranie troszkę po przycinać, następnie trzeba się jeszcze zająć niezwykle istotną rzeczą, jaką jest głośność nagrania. Czasem z nagraniem jest tak, że jest ono niezwykle ciche i trzeba je po prostu pogłośnić. A czasem jest sytuacja zupełnie odwrotna, szczególnie często się to zdarza w przypadku nagrań dyktafonem. Czasem jest też tak, że duża część nagrania jest za cicha, a pozostała za głośna. Taki problem rozwiązujemy więc jeszcze na etapie obróbki poprzez selektywną normalizację głośności. Niestety z powodu braku czasu na dokładną obróbkę dźwięku, zabiegi te są bardzo ogólne i często słuchając nagrania można się o tym przekonać. Jeśli chodzi o barwę dźwięku, staram się to rozwiązać jeszcze na poziomie nagrywania. Rzadko kiedy zajmuję się tym podczas obróbki. Poza tym w dobie powszechnych odtwarzaczy multimedialnych, każdy może na swoim sprzęcie muzycznym dopasować barwę do swoich potrzeb.

 

Kolejnym etapem w publikowaniu nagrania jest jego kompresja. Kompresja plików pozwoli nam na znaczne zmniejszenie wielkości pliku, tak aby można go było w wygodny sposób publikować. I na tym etapie spotkamy się z walką między jakością pliku a wielkością. Pierwszą zasadniczą rzeczą jest fakt, że nasze nagranie to mowa ludzka, a nie muzyka czy śpiew. To bardzo istotne, ponieważ pozwala nam to na zwiększenie kompresji. Nagrania muzyczne wymagają znacznie lepszych jakościowo plików. Spójrzmy na pliki mp3, których odsłuchujemy na co dzień. Pozwólcie, niech zgadnę – są to zazwyczaj piosenki o jakości pliku 128 kbps – 256 kbps i o wielkości rzędu 3-7 MB. Zgadza się? I jeśli spojrzycie ile czasu one trwają to zobaczycie, że jest to zaledwie 3-6 min. Jeśli więc chcielibyśmy opublikować nagranie o podobnych parametrach trwające ponad 100 min, to nie ciężko zgadnąć, że troszkę by te pliki były „ciężkie”. Musimy więc wybierać między wielkością, a jakością. Większa jakość, to większy komfort słuchania. Mniejszy plik to znacznie większy komfort publikowania i ściągania pliku z serwera. Ponieważ długo zmagałem się z tym dylematem postanowiłem zamieszczać pliki w jakości 56 kbps dzięki czemu nagranie jest w miarę dobre do słuchania, a dla przykładu – plik z nagraniem ze spotkania sobotniego zajmuje ok. 50-60 MB.

 

Ostatnim etapem jest publikacja. Nie ma tu za wiele do opowiadania. Wrzucam pliki na serwer, następnie piszę wiadomość na blogu i nagrania są już opublikowane. Czas kiedy to robię, jest uzależniony od moich możliwości korzystania z Internetu/komputera, a także innych obowiązków jakie mam. Najbardziej komfortowym czasem publikacji jest sobota wieczór. W praktyce jednak rzadko kiedy udaje mi się tak szybko opublikować nagranie. Zazwyczaj nagania ukazują się w niedziele wieczorem/nocą lub w poniedziałek rano.